Преди да продължа с историите, свързани с ресторанти, пицерии, остерии трябва да въведа един "категоричен императив" ако нямате нищо против да си послужа с философския термин, създаден от Кант за едно задължително действие. Във Венеция такъв "категоричен императив" е шприца, lo spritz, за историческите му корени свързани с австрийското управление в града ще разкажа другаде.
Първият път, когато с мъжа ми отидохме във Венеция, не знаехме за него. В единствения пътеводител за Венеция, който бях чела - изданието на Touring Club Italiano от 1995 година не пишеше нищо за шприц. Всъщност в интернет, бях прочела за една инициатива с безплатен шпирц по обед на терасата на музея с картините от колекцията на Пеги Гугенхайм, именно в неделята, когато щяхме да бъдем във Венеция, като част от честването на 60 години, откакто Пеги Гугенхайм беше дошла в лагуната. Обаче, когато пристигнахме и слязохме на Сан Марко, за да тръгнем оттам към нашия хотел на Фондаменте Нове и седнахме, за да изпием по едно кафе във Венеция на кампо Санти Джовани и Паоло, ние не знаехме нищо за ритуала с шприца. А на съседната маса двама младежи си поръчаха именно шпирц, единия, спомням си, с кампари. Тогава за мен "Аперол" бе непозната дума, не знаех въбще, че съществува такава напитка.
Същата вечер, на същото кампо се срещнахме с Матео и с него изпихме нашия първи шприц. Матео ни обясни за трите вида шприц, който се пие във Венеция - "Аперол", "Кампари", "Селц" - котировките са в този ред. Тогава и тримата го пихме с "Аперол", защото именно него ни предложи Матео и накрая той го плати. Ето една снимка от тази паметна вечер.
И после, да казвам ли, че искахме да пием само и единствено шприц. Вода, кафе? Не, благодаря. Само шприц, "Аперол", с просеко.
Пили сме го в по-ниска от водната чаша, каквато виждате на първата снимка; в кафето на музея с колекцията на Пеги Гугенхайм - във висока чаша, в каквато в "Хари`с бар" се предлага тяхната запазена марка - коктейл "Белини"; и на някои места - както го предпочитам - в чаша със столче.
Мисля, че това е сезонна напитка, макар че съм виждала хора, и не туристи, а венецианци да го пият и през декември. Аз лично считам, че това е напитка, която трябва да се пие навън, на открито. Изключението е само когато си го приготвям вкъщи, защото от миналото лято започнаха да продават бутилки "Аперол" в "Кауфланд". На задния етикет на бутилката е дадено идеалното съотношение - две части "Аперол", три части бяло вино (ние го предпочитаме винаги с просеко, купуваме си просеко "Тревизо" от "Лидл"за 6 лв) и една част газирана вода. Това е, може да се гарнира с голяма зелена маслина, резенче портокал, а както наскоро откри мъжът ми - и с резен червен грейпфрут.
Ако искате може да опитате и шприц с "Кампари" - две части сухо вино, може да е леко газирано или не, една част "Кампари", съвсем малко вода, газирана ако и виното е frizzante. И резенче портокал.
Препоръчвах "чикети" и вино на крак, венециански сладкиши и кафе на крак, но мисля, че за туристите е задължителен шприца на външна маса и в топъл сезон. Нека само венецианците си го пият и през декември на крак.
Alain préfère le Spritz au Campari et moi, celu à l'Aperol. Nous aimons bien le prendre l'été au bar du Lavena, où il est servi parmi les Vénitiens, avec des olives et divers condiments. Bon dimanche!
ОтговорИзтриванеBon dimanche, Anne, au Campari è troppo amaro per me :))
ОтговорИзтриванеTitanium Dab nail gel - Tioga Dabs
ОтговорИзтриванеA few weeks back, we bought a titanium titanium rod in leg nail gel for the new Teton Dabs product. The item that titanium suppressor I would buy is a titanium nail titanium trim as seen on tv gel ceramic vs titanium curling iron that titanium alloy nier I am